Gospodar Jovanova 54
11000 Beograd
+381 (0)11 32 82 742

ŠEST PRIVATNIH KLINIKA ISPUNILO USLOVE ZA VEŠTAČKU OPLODNJU

Studio B, 23.08.2008. - Republički zavod za zdravstveno osiguranje (RZZO) trebalo bi u septembru da potpiše ugovor sa šest privatnih klinika koje će u trošku zavoda obavljati postupak vantelesne oplodnje.
Tehničke i kadrovske uslove za obavljanje vantelesne oplodnje ispunilo je šest privatnih klinika, rečeno je u RZZO.

Tim klinikama će zavod plaćati od 270.000 do 290.000 po postupku u zavisnosti od metoda vantelesne oplodnje, koliko se plaća i državnim centrima koji obavljaju te postupke.  Na tenderu su se kvalifikovale Specijalna ginekološka bolnica "Beograd", Specijalna ginekološka bolnica "Ivanović", Bolnica za ginekologiju "Jevremova", "Intermedikus Bis", "OB medical centar" iz Beograda i Specijalna ginekološka bolnica "Genesis" iz Novog Sada.
U privatne klinike biće upućeni parovi koji se nalaze na jedinstvenoj listi čekanja.

Program vantelesne oplodnje do sada su obavljale državne klinike - Institut za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, Ginekološko akušerska klinika Narodni front i Ginekološko akušerska klinika Narodni front.
U toku prošle godine je na tri klinička centra u Srbiji urađeno oko 300 pokušaja vantelesne oplodnje, pa je RZZO odlučio da uputi poziv i privatnim ordinacijama da se uključe u besplatan program vantelesne oplodnje.
Procene su da u Srbiji svaki šesti bračni par, odnosno oko 200.000 parova, ima problema s plodnošću.