Policistični jajnici i gojaznost

Loša vest glasi – svaka deseta žena pati od sindroma policističnih jajnika, a čak 75% pacijentkinja ima i problem steriliteta. Danas su poznate i veze policističnih jajnika sa drugim obolenjima. Kreću se od insulinske rezistencije do genetskih predispozicija. Gojaznost se javlja i kao posledica, ali i kao smetnja ostvarenju trudnoće. Postoji, međutim, i dobra vest. Ona kaže – policistični jajnici mogu se lečiti na različite načine, a vantelesna oplodnja najefikasniji je način za prevazilaženje ovog problema i ostvarenje potomstva kod žena sa policističnim jajnicima. Višak kilograma, pak, i tu može da predstavlja smetnju.